پیام مریم رجوی به جشن نوروزی در پارلمان انگلستان

04 فروردين 1395

دوستان عزیز در مجلسین انگلستان،
حامیان ارجمند مقاومت ایران!
در آغاز سال نو ایرانی که با طراوت بهار همراه است، آرزو می‌کنم شما و خانواده‌های‌تان و ملت بزرگ بریتانیا سالی پر از پیشرفت و صلح و عاری از خطر تروریسم و بنیادگرایی داشته باشید.
نوروز مهم‌ترین عید ایرانیان و یک جشن هزاران ساله‌ است. اسطوره‌ها، داستان‌ها و سروده‌ها در تاریخ ایران باستان، نوروز را ‌یکی از مهم‌ترین پایه‌های فرهنگ ایرانی کرده‌ است.
نوروز به‌ چه معنی است:‌ نو شدن طبیعت، نو شدن سال، نو شدن زمانه، نو شدن دل‌ها و بینش‌ها و نو شدن سرنوشت. پس‌، نوروز فراتر از جشن سال نوست. این بخشی از نگرش مردم ایران به جهان است‌.

به‌این معنی که مطمئنند اوضاع چنین نخواهد ماند و تغییر خواهد کرد. از این‌جا هرکس می‌تواند پی‌ ببرد که میان چنین مردمی‌، چنین فرهنگ و چنین تاریخی با حکومت ملاها چه تعارض شدیدی حاکم است.
حاکمیت فاشیسم دینی در ۳۷ سال گذشته نتوانسته از جشن نوروز جلوگیری کند. در سال‌های حکومت آخوندها، ایرانی‌ها نوروز را صدبار بیشتر از گذشته جشن می‌گیرند. با این پیام که ملاها رفتنی هستند و مردم ایران خواهان تغییرند و با هزاران حرکت اعتراضی و اعتصاب در سال گذشته آن را نشان داده‌اند
در مقابل چنین مردمی، ملاها جز با بی‌رحمانه‌ترین سرکوب‌ها نمی‌توانند حاکمیت خود را حفظ کنند. روحانی که می‌گفت اعتدال خواهد آورد، به‌جای آن هرچه بیشتر اعدام در  ایران و جنگ در سوریه آورده است.
ملاها می‌گفتند پس از برجام، زندگی مردم بهتر خواهد شد. اما پول‌های ناشی از لغو تحریم نصیب سپاه پاسداران و هزینه جنگ‌ها در یمن و سوریه و عراق شد و فقر بیشتر نصیب مردم. از نتایج پس از برجام هم‌چنین یک حمام خون دیگر علیه اعضای مقاومت در لیبرتی بود که اثبات کرد تا ملاها حاکمند، هم لیبرتی هم حقوق بشر ایران و هم زندانیان سیاسی در معرض حملات جنایتکارانه قرار دارند و دفاع از آن‌ها بی‌اندازه ضروری است.
اما پیام نوروز این است که سنگ‌دلان رفتنی‌اند. پیام این عید هم‌چنین این است که از آورندگان نوروز تجلیل می‌کند و شما دوستان عزیزی که به‌دفاع از آزادی و حقوق بشر ایران و حفاظت اعضای مقاومت در لیبرتی برخاسته‌اید، شما نیز آورندگان نوروزید.
من عمیقاً  قدر تلاش‌های سخاوتمندانه و شجاعانه شما را می‌شناسم. تاریخ گواهی می‌کند که همین تلاش‌هاست که جهان کهنه را به جهان نو می‌رساند و صلح و دوستی و پیشرفت برای همه و از جمله بهترین روابط میان ملت‌های ما را پایه‌ریزی می‌کند.