• برای وصل به سایت جدید روی این لینک کلیک کنید http://www.maryam-rajavi.com/

مقاله ها

سخنراني درسمينار روابط اتحاديه اروپا و ايران

05 ارديبهشت 1387

[ديدار رسمي از پارلمان اروپا - استراسبورگ - ارديبهشت 1387 ]

Maryam Rajavi, Strasbourg, European Parliament, EU, Zeller

سخنراني درسمينار«روابط اتحاديه اروپا و ايران- چشم انداز يك تغيير دموكراتيك» 

مريم رجوي: اين رژيم رفتني است


 من امروز اروپا را به گشودن فصل جديدي در روابط با ايـران فرا‌مي‌خوانم
فصل به رسميت شناختن شوراي ملي مقاومت ايران
فصل دوستي با مردم و مقاومت ايران
 براي حقوق بشر، براي آزادي و براي صلح و امنيت جهاني


آقاي رئيس شوراي منطقه آلزاس،
آقاي نخست وزير غزالي،
عاليجناب لرد اسلين،
آ قايان نايب‌رئيسان پارلمان اروپا،
خانمها و آقايان وزرا،
نمايندگان و سناتورهاي فرانسه،
خانمها و آقايان نمايندگان پارلمان اروپا،
حضار محترم،
ابتدا مي‌خواهم از آقاي زلر و دكتر آلخو ويدال كوآدراس و نيز از «كميته فرانسوي براي ايران دموكراتيك» و «كميته دوستان ايران آزاد در پارلمان اروپا» به‌خاطر اين دعوت تشكر ‌كنم.

 

اجازه بدهيد در آغاز سخنانم نسبت به مدافعان حقوق‌بشر كه توسط فاشيسم مذهبي اعدام يا ترور شده‌اند، اداي احترام كنم.
هم‌چنين ياد امه سزر اين مشعل ادبيات و دفاع از حقوق‌بشر را گرامي مي‌دارم، كسي كه اشعارش را در دوران جواني مي‌خواندم. او يكي از دوستان مقاومت و حامي آزادي و دموكراسي در ايران بود. مقاومت ايران در غم فرانسويان شريك ا ست.
امروز 24آوريل سالروز ترور پروفسور كاظم رجوي، سمبل دفاع از حقوق بشر و نخستين نماينده ايران در مقر اروپايي ملل متحد پس از انقلاب1979 است. آخوندها او را در سال 1990، در شهر ژنو، مقر اروپايي ملل متحد و مركز كميسيون حقوق‌بشر، ترور كردند.

دوستان گرامي،
ديدار با شما براي تبادل‌نظر درباره مسأله ايران مايه خوشوقتي است.
امروز بحرانهاي خاورميانه مهمترين معضل جامعه جهاني است، آشوب و ناامني در عراق و افغانستان، بحران لبنان و سرزمينهاي خودمختار فلسطين و كارشكني در صلح خاورميانه. در اين ميان ايران تحت‌حاكميت آخوندها به‌عنوان قلب بنيادگرايي اسلامي در مركز اين بحرانها قرار دارد.
من تلاش مي‌كنم اين موضوع را در چهار محور توضيح بدهم:
يكم ـ سياست بنيادگرايي در يك مسير بدون بازگشت قرار گرفته است.
دوم ـ سياست چشم‌دوختن به تغيير رفتار رژيم آخوندها بي‌حاصل است.
سوم ـ كليد بحران در دست مقاومت ايران است
چهارم ـ و سرانجام اين شرايط يك ابتكار عمل اروپايي را توسط فرانسه، به‌ويژه در دوران رياستش بر اتحاديه اروپا  ايجاب مي‌كند

تشديد بنيادگرايي


ديدار امروز ما همزمان با يك نقطه‌عطف در سياستهاي رژيم ايران است يعني انتخابات مجلس آخوندها كه فردا مرحله دوم آن برگزار مي‌شود. در رژيم آخوندي، انتخابات و پارلمان تنها يك نمايش  است و اصلاح‌طلب و محافظه‌كار هم معنا ندارد. زيرا همه باندها بايد به ولايت‌فقيه اعتقاد و التزام داشته باشند.
رژيم ولايت فقيه به معني اولويت مطلقه آخوند، يك حكومت قرون وسطايي است. اين رژيم براي باقي‌ماندن در قدرت متكي به سركوب و صدور تروريسم و فاشيسم ديني به خارج است.
طبق اصول 5 و 11قانون اساسي، ولي‌فقيه رژيم، رهبر تمام مسلمانان دنيا تلقي مي‌شود. و «دولت جمهوري اسلامي بايد كوشش كند وحدت سياسي و اقتصادي و فرهنگي جهان اسلام را تحقق بخشد».
طبق اصل110، قدرت به طور مطلق در اختيار رهبر رژيم قرار دارد. اوست كه سياستهاي رژيم را تعيين مي‌كند و فرمانده كل قوا است و فرماندهان عالي نظامي و پليس و سپاه و بالاترين مرجع قضايي و رئيس شبكه راديو تلويزيون و آخوندهاي شوراي نگهبان را تعيين مي‌كند.
در انتخابات اخير، شبكه داخلي مجاهدين وضعيت 25هزار صندوق اخذ رأي (از كل 45هزار صندوق) را گزارش كرد. جمعبندي گزارشها نشان مي‌داد كه حدود 95درصد از دارندگان حق رأي در انتخابات رژيم شركت نكردند. حتي آمارهاي رسمي هم گستردگي تحريم را اثبات مي‌كند. طبق همين آمارها، كانديداها فقط با 5الي 12درصد آرا وارد مجلس شده‌اند.
در اين انتخابات، خامنه‌اي با تصفيه رقبا مجلسي دست‌ساز را تشكيل داد‌ كه عمده اعضاي آن شكنجه‌گرها و تروريستهاي سابق هستند.
او در سال2005 با تعيين احمدي‌نژاد به‌عنوان رئيس‌جمهور رژيمش شروع به حذف ساير جناحها در درون رژيم كرد و امسال در اين انتخابات تصفيه را تكميل كرد.
احمدي‌نژاد در سخنراني خود در 9آوريل(21فروردين) از يك جراحي بزرگ در رژيم آخوندي خبر داد. يك روز بعد گفت كه تا محو كامل مديريت فاسد جهان از پا نخواهد نشست. او در سخنراني 16آوريل(28فروردين) ساختن كامل ايران و تغيير نظامهاي حاكم بر جهان را دو مأموريت همزمان خود اعلام كرد. به اين منظور، او وعده تصفيه‌هاي بيشتر باندهاي دروني و «قطع دستها» و «ريشه‌كن‌كردن» آنها را داد.
اين وضعيت در تاريخچه سه دهه اخير حكومت آخوندها يك نقطه‌عطف بي‌سابقه بوده است. اما هدف اصلي خامنه‌اي حذف باندهاي موسوم به اصلاح‌طلب نبود. هدف، هموار‌كردن راه براي دستيابي به بمب اتمي است. هدف، بستن شكافهاي جبهه خامنه‌اي است تا بتواند با عوارض داخلي و بين‌المللي حاصل از حركت شتابان به سمت بمب اتمي مقابله كند. احمدي‌نژاد پس از انتخابات گفت «اين مجلس براي بهره‌مندي از همه ظرفيت برنامه ‌هسته‌يي است».
من خوشحالم كه اتحاديه اروپا اعلام كرد انتخابات مجلس ملايان، نه منصفانه بوده و نه آزاد. اتحاديه اروپا اعلام كرد كه «مردم ايران استحقاق يك انتخابات دموكراتيك و عادلانه» را دارند. انتخابات دموكراتيك و عادلانه چيزي است كه از روز اول مجاهدين و مقاومت ايران براي آن مبارزه مي‌كنند.
پس بايد بپرسم كه چرا اتحاديه اروپا به مبارزه براي دستيابي به انتخابات آزاد و كسب دموكراسي برچسب تروريسم زده است؟

تشديد تروريسم در منطقه


يكي از مظاهر يكپايگي و بنيادگرايي، تشديد صدور تروريسم و ايجاد بي‌ثباتي در منطقه است.
از ابعاد فزاينده مداخلات تروريستي رژيم در عراق مطلع هستيد. خمپاره‌باران مكرر منطقه سبز بغداد، بخشي از آن است. فرماندهان و مقامات ارشد آمريكا، سالها تلاش كردند اين تهديد را دست‌كم بگيرند ولي آنها نيز امروز اذعان مي‌كنند كه تهديد استراتژيك براي عراق، رژيم ايران است.
در لبنان، آخوندها زرادخانه موشكي حزب‌الله را كماً و كيفاً گسترش داده‌اند.
پس از جنگ لبنان در سال2006، آخوندها 14ميليارد دلار به حزب‌الله لبنان دادند. اين درحالي است كه 80 درصد مردم ايران زير خط فقر زندگي مي‌كنند. احزاب لبناني مي‌گويند، هنگامي كه موانع سياسي برداشته شود، به كنترل درآوردن كشور توسط حزب‌الله نه چند هفته بلكه چند روزه رخ مي‌دهد.
همه چيز حاكي از آن است كه آنها سياست افراطي‌تري را در پيش گرفته‌اند.

تغيير رفتار يك سراب است


دوستان عزيز
كساني كه به تغيير رفتار آخوندها اميد داشتند، شكست خوردند. اميد به تغيير رفتار يك سراب بيشتر نيست. اين پيام انتخابات مجلس آخوندهاست.آنها به بسته مشوقهاي گروه كشورهاي 1+5 بي‌اعتنايي كردند. بسته مشوقها در ژوئن2006 اعلام و در چهار قطعنامه‌ شوراي امنيت بر آن تأكيد شد. ولي آخوندها معكوس عمل كردند.
تروئيكاي اروپا به مدت چهار سال ونيم در حال مذاكره با رژيم آخوندها بر سر پروژه تسليحات اتميش بود. ولي نتيجه‌اش دادن فرصت و زمان بيشتر به رژيم آخوندي براي تكميل همين پروژه بود.

مهمترين اشتباه غرب


مذاكره بر سر پرونده اتمي يك اشتباه بزرگ غرب در قبال رژيم آخوندها بود اما نه بزرگترين اشتباه آن. بزرگترين اشتباه غرب، سركوب مقاومت و نيروي اصلي آن يعني مجاهدين خلق ايران به سود آخوندها بود و اين كه سازماني را كه براي دموكراسي و انتخابات آزاد مبارزه مي‌كند در ليست تروريستي قرار داد و بلوكه كرد. كما‌اين‌كه آمريكا، در آوريل2003 با بمباران قرارگاههاي مجاهدين خلق در عراق در پاسخ به درخواست آخوندها بزرگترين اشتباه را مرتكب شد و بهترين فرصت را به اين رژيم براي سلطه برعراق داد.
در بيانيه 5ميليون و 200هزار عراقي گفته شده است:  بمباران و خلع سلاح مجاهدين خلق در شهر اشرف، سنگر مقاومت، تعادل استراتژيك را به سود ملاها در خاورميانه بر‌هم زد.
بعداً هفت سرويس آمريكايي اعضاي مجاهدين در شهر اشرف را به مدت 16ماه بارها مورد تحقيق قرار دادند. نتيجه آن، چنان كه مقامهاي آمريكايي تصريح كردند، اين بود كه هيچ مبنايي براي اتهامهاي تروريستي حتي عليه يك عضو مجاهدين پيدا نشده است(نيويورك تايمز 27‌ژوئية‌2004).
سرانجام در سال2004 نيروهاي ائتلاف در عراق، موقعيت مجاهدين را به‌عنوان افراد حفاظت‌شده تحت كنوانسيون4 ژنو به رسميت شناختند.
اين اشتباه غرب در ژوئن 2003 به‌نحو ديگري در فرانسه تكرار شد، وقتي كه جنبش ما به بهانه واهي تروريسم هدف عمليات وسيع پليس قرار گرفت، مقامات وقت بي‌تعارف مي‌گفتند هدف ازهم‌پاشاندن مقاومت است.
افكار عمومي فرانسه از اين واقعه منقلب شد و مطبوعات وسيعاً از يك معامله بين دولت شيراك و آخوندهاي ايران خبر دادند. غرب با اين اشتباه بزرگ نه تنها مردم ايران بلكه جهان را از تغيير دموكراتيك در ايران و خلاصي از بنيادگرايي مهاجم حاكم محروم كرده است.
گذاشتن نام مجاهدين، در ليست تروريستي از روز اول هيچ مبناي حقوقي نداشت. در اروپا اولين بار دولت انگلستان متقاضي اين نامگذاري شد. بعداً مقامهاي دولت اعتراف كردند كه نامگذاري را براساس خواست ملايان انجام داده‌اند.

عدالت اروپا عليه برچسب تروريسم


دادگاه عدالت اروپا در لوكزامبورگ در دسامبر2006 تصميم شوراي وزيران در مورد مجاهدين خلق را لغو كرد و در 30نوامبر2007 دادگاه انگلستان تصميم وزير داخله انگلستان براي گنجانيدن مجاهدين در ليست را غيرعقلاني دانست.
مجمع پارلماني شوراي اروپا و پارلمان اروپا با تصويب قطعنامه‌‌هايي خواستار اجراي اين احكام شدند.
متأسفانه شوراي وزيران تا به حال از اين احكام سرپيچي كرده است. مجمع پارلماني شوراي اروپا اعلام كرد كه «شوراي وزيران اتحاديه اروپا حكومت قانون را نقض كرده است».

كليد بحران


 راه‌حل بحران ايران چيست؟ از يك طرف هيچ‌كس خواهان تكرار سناريوي عراق در ايران نيست و از طرف ديگر تلاش براي تغيير رفتار ملايان هم شكست خورده است. بنابراين، راه‌حل مؤثر، تغيير دموكراتيك به دست مردم و مقاومت ايران است.
شوراي ملي مقاومت و سازمان مجاهدين خلق تنها نيروي سازمان‌يافته‌يي هستند كه قادر به حركت درآوردن پتانسيل عظيم ضد‌رژيم در داخل ايران مي‌باشند. انتخابات اخير به‌خوبي نشان داد كه جامعه ايران وضعيت انفجاري دارد و مردم خواهان تغيير هستند. به‌رغم سركوب فزاينده، در سال2007 بيش از 5000مورد حركتهاي اعتراضي از اقشار مختلف اجتماعي ثبت شده است.
نيروي محوري شوراي ملي مقاومت ايران، مجاهدين، به يك اسلام دموكراتيك و بردبار معتقد است. اين جنبش از پايگاه گسترده مردمي برخوردار است و به مدت سه دهه با رژيم ملايان يعني بنيادگرايي اسلامي به مقابله پرداخته است و آنتي‌تز اين پديده شوم است.
اين جنبش سالها منبع بي‌جانشين افشاي برنامه اتمي و فعاليتهاي تروريستي رژيم آخوندي در عراق، منطقه و جهان بوده است.
5ميليون و 200هزار عراقي در آوريل2006 و 300هزار شيعه جنوب اين كشور در نوامبر2007 اعلام كردند كه راه مقابله با دخالت آخوندها در اين كشور، حمايت از مجاهدين خلق ايران است.
 شوراي ملي مقاومت ائتلافي، شامل گرايشهاي مختلف است كه خواهان برقراري يك دموكراسي پارلماني بر اساس جدايي دين از دولت مي‌باشد.
برابري زن و مرد، برابري پيروان همه مذاهب، مخالفت با حكم اعدام، دفاع از بازار آزاد و رابطه برابر با همه كشورها از برنامه‌هاي آنست.

نقش ويژه فرانسه

دوستان گرامي،
امروز جهان به يك ابتكار عمل شجاعانه در قبال بحران ايران نيازمند است. چون امروز راه‌حلهاي كلاسيك يعني مماشات و حمله نظامي در بن‌بست است. تغيير دموكراتيك به دست مردم و مقاومت ايران تنها راه كم‌هزينه‌ترين راه است.
اروپا مي‌تواند يك ابتكار عمل و رسالت تاريخي را برعهده بگيرد و با حمايت از تغيير دموكراتيك در ايران بن‌بست را بشكند. فرانسه كه از دو ماه ديگر رياست اتحاديه اروپا را برعهده مي‌گيرد، برخلاف سياستهاي سابق، سياست قاطعانه‌يي در قبال رژيم ملايان در پيش گرفته است. اين قاطعيت تنها در صورتي جديت مي‌يابد كه با به رسميت‌شناختن مقاومت مردم ايران همراه شود.
ضروري‌ترين قدم در اين مسير، خارج كردن نام مجاهدين از ليست گروههاي تروريستي اتحاديه اروپاست و اين شايسته احترام به حكومت قانون است كه فرانسه از پايه‌گذاران آن در اروپا بوده است. اين پرقدرت‌ترين پيام دوستي و همبستگي را به مردم ايران مي‌فرستد.
به‌رسميت شناختن مقاومت ايران يك استراتژي مؤثر در برابر هژموني‌طلبي آخوندهاست.
آنها مي‌خواهند لبنان را به عراق فرانسه تبديل كنند.
راه مقابله با اين سياست آخوندها، قرار گرفتن فرانسه در كنار مردم ايران است.اين بالاترين فشار را به آخوندها وارد مي‌كند.
اين رژيم رفتني است. پيوندهاي سياسي و اقتصادي فرانسه و اروپا تنها با همراهي با مردم ايران براي كسب آزادي تضمين مي‌شود
براين اساس، من امروز اروپا را به گشودن فصل جديدي در روابط با ايران فرا مي‌خوانم، يعني به رسميت شناختن شوراي ملي مقاومت ايران.
 فصل دوستي با مردم و مقاومت ايران.
براي حقوق بشر، براي آزادي و براي صلح و امنيت جهاني.
بار ديگر از شما تشكر مي‌كنم.

5ارديبهشت87

 

عكس از فليكر